Palotás Gábor

Urasenke művészeti vezető

Palotás Gábor

Első találkozásom a japán kultúrával még egész gyerekkoromban történt, amikor szüleim beírattak egy Kyokushinkai tanfolyamra. Itt főként magával a harcművészettel foglalkoztunk, de kis mértékben már betekintést nyertem japán kultúrájába is. Ezt a harcművészetet hat évig, 1991-ig gyakoroltam.

Utána következtek a középiskolai évek a Varga Márton Kertészeti Középiskolában. A japánhoz való vonzódásom itt is megmutatkozott. Sokat foglalkoztam a japán kertművészettel, lenyűgözött a bonszai-ok világa és megismerkedtem az ikebana művészetével is.

A középiskolai évek alatt újra elkezdtem harcművészetekkel foglalkozni, így 1997-ben elkezdtem Aikidot tanulni. Mesterem az Aikido technikai gyakorlása mellett az elméleti képzésre is nagy hangsúlyt fektetett, így behatóbban tanulmányozhattam a harcművészetek kialakulását, a japán történelmet, irodalmat, vallásokat és egyéb művészeteket. Így kerültem először kapcsolatba a Cha no Yu-val a japán teaművészettel is.

Óriási szerencsére 1998-ban Nishikawa Sotoku mester Magyarországra érkezett, hogy Cha no Yu bemutatót tartson a Budapesti Állatkertben, amin természetesen én is ott voltam. Nagyon érdekes volt látni egy olyan japán művészetet, amiről addig csak könyvekben olvashattam. Nagy hatást gyakorolt rám. Megfogott a teaszoba látványa és hangulata, így amikor a bemutató után kiderült, hogy Nishikawa Sensei Magyarországon oktatást szervez, rögtön csatlakoztam az érdeklődők kis csapatához, s így megkezdtem teaművészeti tanulmányaimat.

A következő két évben 2-3 havonta látogatott meg minket Nishikawa Sensei, hogy bemutatókat és intenzív oktatásokat tartson. Két év gyakorlás után kaptam meg azt a kitüntetett lehetőséget, hogy Nishikawa Sensei támogatásával beadhattam pályázatomat az Urasenke teaművészeti akadémia egy éves ösztöndíjprogramjára. (Ez egy kifejezetten külföldiek számára szervezett oktatás, melyben évente a világ minden tájáról összesen 8-10 ember vehet részt, hogy betekintést nyerjen főként a japán teaművészetbe, de egyéb művészeti ágakba is.) A pályázatomat elfogadták, így az egyetemen halasztást kértem. 2000. szeptemberétől 2001. augusztusáig Kiotóban az Urasenke teaakadémián folytattam tanulmányaimat.

Visszaérkezésem után már picivel több tudással, de óriási lelkesedéssel folytattam többekkel közösen itt Magyarországon a teaművészet népszerűsítését bemutatók tartása és gyakorlások szervezése révén. 2007-ben megalakult a Magyarországi Japán Tea Egyesület, melynek képviseletében azóta is törekszem népszerűbbé tenni a japán kultúrát Magyarországon.

2010-ben nagy előrelépés történt, hiszen teatársam, Rajzó-Kontor Kornélia kitartó munkájának köszönhetően elindult az első teaművészeti tanfolyamunk, amit reményeink és terveink szerint számos további fog követni.


született: Szeged, 1977.

végzettség, foglalkozás: kertépítő, pénzügyi tanácsadó

Urasenke ösztöndíjas: 2000-2001

elérhetőség: palotas@urasenke.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.